Share on:
Facebook
Twitter
Google+

Podczas pierwszej rundy Speedway Best Pairs ustanowiono nowy rekordu toru na Motoarenie. Wspomniana sytuacja była związana z przebudową drugiego łuku na toruńskiego owalu. Nowym rekordzistą został Bartosz Zmarzlik, który w wyścigu numer pięć pokonał 318 metrów w czasie 58,25 sekund. Czy jednak na pewno? Jaki jest dokładny rekord przebudowanego toru?

Jedną z głównych domen sportów motorowych jest czas. Czy to w Formule 1 czy w Moto GP, setki, a nawet tysiączne sekundy decydują o ostatecznych rozstrzygnięciach. Żużel stale się rozwija, a rozwiązanie jakie przed wspomnianym turniejem w Toruniu zaproponowała firma One Sport sprawia, że już niedługo możemy spodziewać się niemałych rewolucji.

Zmagania najlepszych żużlowych teamów sponsorskich na świecie to nie tylko wysoki poziom sportowy. One Sport przygotował kilka innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich był najdokładniejszy w historii żużla pomiar czasu. Oprócz informacji od chronometrażysty podawanych przez spikera, na telebimie widniał też rezultat zmierzony przez elektroniczne systemy, które podawały informacje dzięki specjalnym czujnikom umieszczonym pod taśmą startową oraz chipom zamontowanych na wszystkich motocyklach zawodników startujących w zawodach.

Pierwszym rekordzistą Motoareny został Piotr Pawlicki z czasem… i tu zaczynamy poznawać zalety elektronicznego systemu. Według oficjalnego komunikatu, młodszy z braci Pawlickich wygrał wyścig pierwszy z czasem 59,90s, a według czujników pomiaru czasu 60,21s. To różnica 0,31 sekundy. Być może jest to wielkość niezauważalna, ale w sportach motorowych 0,31 sekundy to niekiedy kilka pozycji różnicy.

W takim wypadku, ile wynosi rekord toruńskiego obiektu? Na zawodach usłyszeliśmy wynik 58 sekund i 25 setnych. Co pokazały elektroniczne rejestratory pomiaru? 58 sekund i 55 setnych. Różnice te, występują w każdym wyścigu i mieszczą się w przedziale 0,01s do 0,39s. Warto zaznaczyć, że chip, który jest montowany na motocyklu jest idealnie dokładny.
Pełna lista czasów podczas pierwszej rundy Speedway Best Pairs 2017 w Toruniu. Po lewej czas zmierzony przez chronometrażystę, po prawej czas zmierzony przez system elektroniczny:

Koniec projektu Speedway Best Pairs

Polska, Australia, Dania oraz trzy razy Fogo Power - to zespoły, które wygrywały poszczególne edycje cyklu Speedway Best Pairs. Po sześciu sezonach, droga jednego z najciekawszych żużlowych projektów ostatnich lat dobiegła końca.

17.05.18
Grzegorz Zengota: „Wystudziliśmy emocje”

Po bardzo dobrej i skutecznej jeździe w trzeciej rundzie Speedway Best Pairs, która odbyła się w niemieckim Landshut, Ekantor.pl team zajął drugą pozycję w klasyfikacji końcowej Speedway Best Pairs.

16.05.18
Madsen: Nie powinniście słuchać ekspertów

Ku zaskoczeniu wszystkich, Trans MF Pro Race Team zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Speedway Best Pairs 2018. Ogromna w tym zasługa Leona Madsena, który był jednym z najlepszych zawodników podczas tegorocznych zmagań zespołów sponsorskich.

12.05.18
Jarosław Hampel: „Niezależnie od tego jaką parę tworzyliśmy, prezentowaliśmy się bardzo dobrze”

Bezkonkurencyjni w tym roku okazali się zawodnicy Fogo Power, którzy wywalczyli w Landshut trzecie w tym sezonie zwycięstwo w pojedynczej rundzie oraz trzeci triumf w historii cyklu Speedway Best Pairs dla swojego zespołu. Z kolei wśród zawodników, najlepszym okazał się Jarosław Hampel – zdobywca największej ilości punktów.

10.05.18
Fogo Power najlepsze w Landshut!

Fogo Power zwyciężyło w ostatniej rundzie cyklu Speedway Best Pairs w Landshut. Kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Ekantor.pl Team oraz Trans MF Pro Race Team.

09.05.18
Czas na wielki finał Speedway Best Pairs

Już jutro (10.05), w niemieckim Landshut odbędzie się finałowa runda tegorocznego cyklu Speedway Best Pairs. W klasyfikacji generalnej, ze sporą przewagą prowadzi Fogo Power, a za nimi, bój o dwa miejsca na podium toczą aż trzy drużyny.